Ewa Wójciak (Teatr Ósmego Dnia) o filmie „Sprawiedliwość dla Sergieja”

Ewa Wójciak z Teatru Ósmego Dnia recenzuje film „Sprawiedliwość dla Sergieja”

 

„Film Justice for Sergiej to dokument bardzo powściągliwy. Historia potwornej śmierci – zabójstwa politycznego – opowiedziana ściszonym głosem, tak jakby wszyscy opowiadający – przyjaciele, koledzy, ciotka i wreszcie matka zamordowanego Siergieja – wciąż nie wierzyli w to, co się stało.

W Rosji współczesnej, w głównym więzieniu Moskwy – Butyrkach, osadzono odpowiedzialnego za finanse firmy Harmitage Management młodego prawnika Siergieja Magnickiego. Założona przez Brytyjczyka Wiliama Bowdera Harmitage Management jeszcze do niedawna była największą firmą inwestycyjną w Rosji. Sam Bowder, który bardzo ostro przeciwstawiał się korupcji i powiązaniom władzy i biznesu, został z Rosji wydalony, a jego firma postawiona w stan oskarżenia z powodu rzekomych przekrętów podatkowych.

Siergiej Magnicki pracował dla Hermitage Management, specjalizował się w prawie podatkowym. Bardzo szybko rozszyfrował niesłychany przypadek korupcji w najwyższych sferach urzędu podatkowego i prokuratury i został świadkiem wszczętego na jego wniosek dochodzenia. Ujawnił też niewątpliwy udział Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w tym przedsięwzięciu, które miało na celu wyłudzenie 230 milionów odszkodowania od jego klienta.

Pozornie skomplikowana intryga wydaje się jednak schematyczna i podobna do wielu, które co jakiś czas docierają z Rosji Putina. Podobna do tej, której bohaterem i ofiarą jest Michaił Chodorkowski. Potwierdza ona również istnienie kryminalnego styku biznesu i władzy, który w Rosji jest codziennością, ale jest też zagrożeniem czającym się za fasadą wielu demokratycznych i wolnorynkowych systemów.

Jednocześnie jest to historia całkowicie niesłychana – w centrum Moskwy, pod osłoną pozorów sprawiedliwości, aresztowany zostaje młody, wykształcony człowiek, który po prostu uczciwie wykonuje swoją misję. Aresztowany i po roku zamordowany z powodu politycznej zemsty. W obecności nas wszystkich. Oddzielony od nas tylko murem państwa i „prawa” osierocił świat, w którym ludzie tacy jak my, jak jego matka i przyjaciele, muszą wierzyć w jakieś fundamentalne dobro człowieka.”

Ewa Wójciak (Teatr Ósmego Dnia)

 

Dziś po projekcji filmu w Kinie Muranów i Laboratorium odbędzie się spotkanie z reżyserami – Martinem Maatem i Hansem Hermansem.