Nagrody 11. WATCH DOCS rozdane

W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zobaczyliśmy najlepsze światowe dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka, wyprodukowane w latach 2010 – 2011. O zwycięstwo walczyło 19 filmów wybranych spośród 1200 zgłoszeń z całego świata. Nagrodę WATCH DOCS, międzynarodowe jury w składzie: Klara Grunning-Harris, Hana Kulhankova, Marc Isaacs i Paweł Łoziński postanowiło przyznać Fernandowi Melgarowi za film „Lot Specjalny”. Jury przyznało również dwa Specjalne Wyróżnienia, które otrzymał „Kolaborant i jego rodzina” Ruthie Shatzy i Adiego Barasha oraz „Szyb Nr 8” Marianny Kaat. Laureatem Nagrody Publiczności został film „Białoruski sen” Ekateriny Kibalchich.

Uzasadnienie werdyktu jury:

Tegoroczną nagrodę WATCH DOCS otrzymuje film, którego twórcy zabrali widzów w niezwykłą podróż do wnętrza zamkniętej instytucji mieszczącej się w kraju kojarzonym z dobrobytem. Instytucja to właściwie więzienie, w którym niechciani przez bogatą Europę migranci oczekują na to, co nieuniknione – na bilet w jedną stronę, „lot specjalny” do domu.

W niezwykle ludzki sposób i z dużym szacunkiem autorzy dokumentu obserwują spotkanie dwóch światów – zatrzymanych migrantów i strażników, pracowników instytucji trzymających ludzi w klaustrofobicznym zamknięciu.

Pozornie sprawiedliwy i zgodny z prawem system deportacji okazuje się w rzeczywistości okrutny i nieludzki. Rozbijane są rodziny, ludzie cierpią.

Nikogo nie oceniając autor filmu buduje metaforę dzisiejszego świata i każe nam zastanowić się po czyjej jesteśmy stronie.

Nagrodę WATCH DOCS otrzymuje film „Lot Specjalny” Fernanda Melgara.

 

Jury przyznało również dwa Specjalne Wyróżnienia:

Specjalne Wyróżnienie jury postanowiło przyznać filmowi “Kolaborant i jego rodzina” Ruthie Shatz i Adiego Barasha, którego twórcom udało się poprzez historię jednej rodziny przedstawić złożoność konfliktu izraelsko-Palestyńskiego.

Drugie Specjalne Wyróżnienie jury  przyznało filmowi „Szyb Nr 8” Marianny Kaat – za historię o trójce ukraińskich dzieci, które walcząc o przetrwanie dorastają na naszych oczach.