Jury

 Fernand Melgar urodził się w Tangierze w rodzinie hiszpańskich uchodźców, którzy dwa lata później wyemigrowali do Szwajcarii. W latach 80. bez szkolnego przygotowania jako reżyser i producent zaczął realizować pierwsze filmy eksperymentalne i obrazoburcze reportaże dla telewizji. W 1985 roku przyłączył się do zespołu niezależnych twórców filmowych – Climage, w którym działa po dziś dzień. Zrealizował tu kilkanaście dokumentów, poświęconych kwestiom tożsamości i imigracji. Jego głośny obraz Twierdza zdobył w 2008 roku Złotego Lamparta na festiwalu w Locarno. W 2011 roku Melgar wyreżyserował Lot specjalny, który otrzymał do tej pory ponad 30 nagród na rozmaitych festiwalach filmowych, w tym nagrodę jury 11. MFF WATCH DOCS w 2011 roku.
 Veton Nurkollari – Dyrektor Artystyczny DokuFest w Kosowie – festiwalu, który z grupą przyjaciół założył w 2002 roku, i kurator DokuPhoto – towarzyszącej festiwalowi corocznej wystawy fotografii dokumentalnej. Veton jest także członkiem rady konsultacyjnej Balkan Documentary Center i komisji selekcyjnej Cinema Eye Honors – organizacji wyróżniającej wybitne osiągnięcia w dziedzinie kina niefabularnego. Uczestniczy aktywnie w wielu projektach, jak na przykład The Albanian Cinema Project czy projekt Cinema at Your Door – promujący kino dokumentalne na wiejskich obszarach Kosowa. Veton Nurkollari jest członkiem European Cultural Parliament i Europejskiej Akademii Filmowej.

 Maria Augusta Ramos – reżyserka filmów dokumentalnych. Urodzona w Brasilii, po ukończeniu uniwersytetu w rodzinnym mieście, w Paryżu i Londynie studiowała muzykologię i muzykę elektroakustyczną. W 1990 roku przeniosła się do Holandii, gdzie rozpoczęła naukę w Holenderskiej Akademii Filmu i Telewizji. Jej debiut – Brasilia – luty, zdobył nagrodę jury na najważniejszym brazylijskim festiwalu dokumentu It's All True. Kolejne filmy Ramos regularnie nagradzano na całym świecie – m. in. na amsterdamskiej IDFA, Visions du Reel, DOK Leipzig i CPH:DOX. W 2008 roku jej dokument Bądź grzeczny zdobył główną nagrodę 8. MFF WATCH DOCS. Maria Ramos jest laureatką tegorocznej Nagrody im. Marka Nowickiego. Obecnie  reżyserka pracuje nad nowym filmem pt. Sampa. Szadi Sadr – irańska prawniczka, obrończyni praw człowieka i dziennikarka, znana m. in. z kampanii na rzecz zakazu kamienowania kobiet. Absolwentka prawa międzynarodowego uniwersytetu w Teheranie. Założycielka i szefowa Raahi – centrum pomocy prawnej dla kobiet, zamkniętego przez irańskie władze. Represjonowana i więziona w Iranie za działania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i praw kobiet, od 2009 roku przebywa na emigracji. Sadr znana jest z bezkompromisowej postawy i odwagi w piętnowaniu nadużyć władzy irańskiego reżimu. W 2010 roku założyła organizację Sprawiedliwość dla Iranu (Justice for Iran), zajmującą się przemocą seksualną wobec kobiet. Mieszka i pracuje w Wlk. Brytanii.

  Tadeusz Sobolewski - z wykształcenia polonista. Krytyk filmowy, dziennikarz, eseista. Opublikował sześć książek związanych z kinem, literaturą i historią swojego pokolenia. M. in.: Dziecko Peerelu (2000), Malowanie na Targowej (2003), Za duży blask. O kinie współczesnym (2004), Człowiek Miron (2012), Kino swoimi słowami (2013). Jest redaktorem serii wydawniczej Polska Szkoła Dokumentu Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Laureat nagród PISF w dziedzinie krytyki filmowej oraz popularyzacji kina w TVP (udział w programie Kocham Kino). Od początku istnienia związany z Gazetą Wyborczą, gdzie pracuje.