Master class: Maria Ramos

7-12-2013

Już dziś, w sobotę 7 grudnia  w ramach 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie odbędzie się master class tegorocznej laureatki Nagrody im. Marka Nowickiego, mistrzyni współczesnego dokumentu – Marii Augusty Ramos.

Ta wybitna dokumentalistka uwagę krytyków i miłośników kina zwróciła już swoim pierwszym dłuższym filmem Brasilia, luty (Brasilia, a Day in February), za który otrzymała nagrodę główną na najważniejszym południowoamerykańskim festiwalu filmu dokumentalnego It's All True. W kolejnych latach filmy Ramos przyniosły jej liczne nagrody najbardziej prestiżowych festiwali, takich jak IDFA, Visions du Reel czy Locarno. Reżyserka była nagradzana zarówno przez międzynarodowe jury czy krytyków filmowych (nagroda FIPRESCI na festiwalu DOK Leipzig), jak i festiwalową publiczność. Na WATCH DOCS, w ramach retrospektywy twórczości Marii Ramos, będzie można zobaczyć siedem filmów reżyserki: poza wspomnianym już Brasilia, luty, wszystkie części „trylogii sprawiedliwości” czyli Sprawiedliwość (Justice), wyróżniony nagrodą główną na 8. WATCH DOCS – Bądź grzeczny (Behave) i najnowszy Wzgórze przyjemności (Hill of Pleasures), a także Rio, sierpień (Rio, a Day in August) oraz zrealizowane w Holandii: Nieoczekiwane (Unexpected) i Desi, jeden z najwybitniejszych dokumentalnych portretów intymnych ostatnich dekad.

Master class  Marii Augusty Ramos, podczas którego reżyserka podzieli się z uczestnikami tajnikami swojego filmowego warsztatu, odbędzie się 7 grudnia w sali Laboratorium CSWZamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2, Warszawa) o godzinie 16:30. Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim. Wstęp na wykład mistrzowski jest bezpłatny.