Niesamowity Azerbejdżan!

Znakomity reportaż Liz Mermin umiejętnie kontrastuje dwie twarze Azerbejdżanu. Z jednej strony prezydent Ilham Alijew chwali się światu nowoczesnym państwem zbudowanym na ropie, z drapaczami chmur i pięciogwiazdkowymi hotelami, a jego propagandyści nazywają Azerbejdżan orłem niosącym krajom islamu nowoczesność i demokrację. Z drugiej – za symbolicznym murem ciągnącym się wzdłuż drogi z lotniska w Baku ukrywa się biedę. Tłumi się też protesty przeciw władzy i skrzętnie tuszuje naruszenia praw człowieka w tej dziwnej demokracji od 20 lat pod rządami jednej rodziny. Obrazu dopełniają rządy oligarchów i powszechna korupcja. Kiedy w 2011 roku azerski duet wygrał konkurs Eurowizji, prezydent uznał to za okazję do wzmożonej promocji swojego kraju. Zgodnie z zasadami, następna edycja konkursu odbyła się w Azerbejdżanie. Europa przymknęła oczy na fakt, że w tym kraju zabija się niewygodnych dziennikarzy, dyskredytuje działaczy, inscenizując bójki lub podrzucając narkotyki, torturuje i orzeka długoletnie wyroki za krytykę władzy. Zaś pod budowę spektakularnych obiektów widowiskowych, w których świętowano Eurowizję – bezprawnie wywłaszcza się właścicieli gruntów.
Jedna z głównych bohaterek filmu, szykanowana przez władze dziennikarka, która stała się już symbolem niezależności wobec reżimu, Chadija Ismajłowa, będzie gościem tegorocznego festiwalu. (fg)
Niesamowity Azerbejdżan! / Amazing Azerbaijan!  
60 ' , 2012 Wielka Brytania reżyser: Liz Mermin / zdjęcia: Hugh Hughes / montaż: Bert Hunger / produkcja: Crow Hill Films / amazingazerbaijan.com/

Projekcje

CSW Kino Lab 2013-12-08 18:00
Po projekcji spotkanie z bohaterką filmu, Chadiją Ismajlovą
Kino Antropos 2013-12-10 18:00
Liz Mermin
2012 What Brits Love
2010 Horses
2009 Team Qatar
2008 Shot in Bombay
2006 Office Tigers
2004 The Beauty Academy of Kabul
2001 On Hostile Ground

2013 One World Prague

2013 One World Brussels

2013 Guth Gafa IDFF