JuryGediminas Andriukaitis
– absolwent prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Wileńskim, od 2002 r. aktywnie zaangażowany w działalność na rzecz praw człowieka. Pracuje w jednej z najstarszych litewskich organizacji pozarządowych – Lithuanian Centre for Human Rights. Do jego głównych zainteresowań należą działania na rzecz równości i przeciwdziałanie dyskryminacji. Od 2011 r. Gediminas Andriukaitis jest członkiem European Network of Legal Experts in the Anti-discrimination Field, pełnił również rolę członka zarządu European Network Against Racism. Andriukaitis jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów dokumentalnych o prawach człowieka „Inconvenient Films” od chwili jego założenia w 2007 r. W ciągu dziewięciu lat festiwal ten przekształcił się z małego wydarzenia mającego na celu podnoszenie poziomu świadomości społecznej w dziedzinie praw człowieka w największy konkursowy festiwal filmów dokumentalnych na Litwie.

Igor Blaževic urodził się w Bośni i Hercegowinie, ukończył filozofię na Uniwersytecie w Zagrzebiu. Od 1991 r. mieszkał w Pradze, gdzie pracował dla jednej z największych organizacji pozarządowych w Europie środkowej – People in Need (PIN), jako dyrektor Departamentu ds. Praw Człowieka i Demokracji. Jest założycielem festiwalu filmów o prawach człowieka One World w Pradze, do 2010 r. pełnił funkcję dyrektora tego festiwalu. Od 2011 r. pracuje w Birmie jako wykładowca i dyrektor programowy Educational Initiatives in Rangoon – miejscowej organizacji pozarządowej, która prowadzi kursy z zakresu politologii i transformacji do demokracji dla birmańskich aktywistów. Podczas swojego pobytu w Birmie Blaževic pomógł założyć Międzynarodowy Festiwal Filmowy Human Rights Human Dignity, organizowany pod auspicjami Aung San Suu Kyi. Razem ze swoją żoną Jasminą Blaževic wyreżyserował dziesięć dokumentów telewizyjnych. Jest członkiem Steering Committee World Movement for Democracy. Za swoją działalność Blaževic został wyróżniony Nagrodą im. Františka Kriegla, Orderem Tomáša Masaryka oraz Prix Irene.

Claas Danielsen – reżyser filmowy, producent i wykładowca, urodzony w 1966 r. w Hamburgu. Mieszka w Lipsku. Autor siedmiu filmów dokumentalnych, z których kilka może poszczycić się imponującym przebiegiem festiwalowym, międzynarodowymi nagrodami oraz dystrybucją telewizyjną w Europie. W 1997 r. Danielsen rozpoczął pracę na Wydziale Filmu Dokumentalnego Akademii Filmu i Telewizji w Monachium, gdzie założył katedrę dziennikarstwa telewizyjnego. W 1999 r. objął stanowisko Head of Studies w Discovery Campus (obecnie Documentary Campus). W latach 2004-2014 pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego i Generalnego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych DOK Leipzig, który pod jego kierownictwem stał się jednym z wiodących międzynarodowych festiwali dokumentu.
Danielsen był członkiem zarządu stowarzyszenia dokumentalistów niemieckich AG DOK, a także European Documentary Network (EDN). Pełni funkcję członka i doradcy Europejskiej Akademii Filmowej oraz członka zarządu Balkan Documentary Center. Zasiadał w jury międzynarodowych festiwalu filmowych, był również członkiem komisji selekcyjnych wielu niemieckich funduszy na rzecz filmu i mediów.

Hanna Polak pracowała nad licznymi filmami jako producentka, reżyserka, operator i autorka zdjęć. Urodzona w 1967, jest absolwentką Instytutu Kinematografii Federacji Rosyjskiej (VGIK). W 2003 roku otrzymała nagrodę Najlepszego Producenta Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych Filmów Fabularnych w Polsce za film „Dworcowa ballada”. W 2004 zakończyła pracę nad „Dziećmi z Leningradzkiego”, we współpracy z HBO. Film otrzymał m. in. nominację do Oscara (2005), Nagrodę IDA, dwie nominacje Emmy oraz Nagrodę Gracie Allen. Jej najnowszy film, „Nadejdą lepsze czasy”, jest obecnie jednym z najgłośniejszych i najczęściej nagradzanych dokumentów społecznych na świecie. Hanna Polak działa na rzecz bezdomnych dzieci. Założyła fundację Active Child Aid i współpracuje z UNICEFem.

Małgorzata Szumowska należy do najciekawszych polskich filmowców. Jej ostatni film „Body/Ciało” miał światową premierę na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie Szumowska zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Reżysera. Film, wyróżniony też najważniejszymi polskimi nagrodami (40. Festiwal Filmowy w Gdyni, PKO OFF Camera), został sprzedany do 25 krajów. Małgorzata Szumowska jest laureatką wielu międzynarodowych nagród, m. in.: Teddy Award za „W imię” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie oraz Srebrnego Lamparta za „33 sceny z życia” na MFF w Locarno. Była dwukrotnie nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej za filmy „Szczęśliwy Człowiek” i „Ono”. Jej film „Sponsoring”, w którym występuje Juliette Binoche, został sprzedany do ponad 40 krajów.