Maminsynek

x

Hasło

 

Nie znasz hasła do filmu? Wypełnij formularz zgłoszeniowy

Od 2009 roku ponad stu pięćdziesięciu Tybetańczyków dokonało samospaleń w proteście przeciwko chińskim rządom. Duchownych i świeckich, kobiet i mężczyzn, młodych i starych, wykształconych i niepiśmiennych. „Maminsynek” opowiada historię szesnastoletniego Ceringa Dordże, który podpalił się w lutym 2016 roku w tybetańskiej osadzie, w północnych Indiach. Oddaje głos rodzicom, nauczycielom, rówieśnikom, przywódcom społeczności emigracyjnej.
Po ponad sześćdziesięciu latach chińskiej okupacji, mniej lub bardziej ostentacyjnej obojętności świata oraz pogłębiającej się przepaści między krajem, a diasporą, tragedia Tybetu – która dzięki niezachwianemu oddaniu Dalajlamy zasadzie niestosowania przemocy mogłaby być wzorem i nadzieją dla skrzywdzonych – jest na najlepszej drodze do stania się pułapką bez wyjścia. Jak próba znalezienia równowagi pomiędzy hołdem dla najwyższej ofiary, współczuciem w obliczu niepowetowanej straty i sprzeciwem wobec grania emocjami, które mogą pchnąć w ogień kolejne dziecko.
Bo zawsze chciało coś zrobić dla udręczonej ojczyzny. Bo w tym roku nie poszło mu w szkole.
[ak]
Maminsynek / Mother's Son  
60 ' , 2016 Wielka Brytania reżyser: Nawang N. Anja-Tsang / zdjęcia: Nawang N. Anja-Tsang / montaż: Andrea Paffetti / produkcja: Kunga Production

Projekcje

CSW Laboratorium 2016-12-13 18:00
Spotkanie z ekspertem - Adam Kozieł, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Nawang N. Anja-Tsang
Little Tibet 2010

2016 Tibet FF