Ostatni dzień festiwalu – a przed nami jeszcze 12 filmów!

15-12-2016

Ostatniego dnia festiwalu pokażemy dwa filmy konkursowe: o 20:30 w Kinie Lab „Nieustraszony wróbel” w reżyserii Nanfu Wang, opowiadający o chińskiej aktywistce Ye Haiyan (a.k.a Nieustraszony Wróbel), która wsławiła się niekonwencjonalnymi metodami walki o prawa sex workerek, a teraz wyrusza do prowincji Hajnan, by protestować przeciw bezkarności dyrektora szkoły, który wykorzystał seksualnie sześć dziewczynek. Film znalazł się na krótkiej liście do Oscara w kategorii „Pełnometrażowy Film Dokumentalny”.

O 20:00 w CSW Laboratorium projekcja biorącej udział w konkursie 16. MFF WATCH DOCS „Sprawy Borneo”, dokumentu poświęconego rabunkowej wycince tropikalnej dżungli i aktywistom walczącym ze skorumpowanymi lokalnymi władzami.
 
O 19:00 w Kinie Lab „Jeden dzień w Sarajewie” – najnowszy film Jasmili Žbanić, nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem w Berlinie za „Grbavicę”, a o 18:15 w Kinie Antropos „Przy Planty 7/9” Michała Jaskulskiego i Larry’ego Loewingera, dokument poświęcony pamięci o pogromie kieleckim i działalności lokalnego aktywisty Bogdana Białka, walczącego o pojednanie polsko-żydowskie.
 
W sekcji „Chcę zobaczyć” zaprezentujemy filmy: „Nie stawiać oporu” w reżyserii Craiga Atkinsona (17:00 Kino Muranów), „Ojciec, syn i święty dżihad” w reżyserii Stéphane’a Malterre’a (18:00, Kino Muranów), oraz „Kara tysiąca cięć” Juana Meiji Botero (18:30, CSW Laboratorium).
 
Podczas gali zamknięcia 16. MFF WATCH DOCS ogłoszony zostanie laureat Nagrody Watch Docs, odbędzie się też wręczenie Nagrody im. Marka Nowickiego Nimie Sarvestaniemu, którego retrospektywę w tym roku prezentujemy.