Środa na WATCH DOCS

14-12-2016

14 grudnia zapraszamy na pokazy 4 filmów biorących udział w konkursie 16. MFF Watch Docs: „Sprawa Borneo” w reżyserii Erika Pausera i Dylana Williamsa (17:00, Kino Muranów), „Katastrofa” (reż. Alina Rudnickaja, 20:15, Kino Muranów), „Wielki Mur” w reżyserii Tadhga O'Sullivana (18:30, Kino Lab) oraz „Szkodliwe jednostki”, debiut dokumentalny Jonathana Littella, autora „Łaskawych”, laureata nagrody Goncourtów i gościa specjalnego festiwalu.

W ramach sekcji „Chcę zobaczyć” zaprezentujemy film Elke Sasse „#mojaucieczka” (18:15, CSW Laboratorium). Reżyserka dotarła do uchodźców, którzy dokumentowali telefonami komórkowymi swoją drogę do Europy. Umieściła w swoim filmie nagrania z ich ucieczek z Syrii, Afganistanu i Erytrei, dzięki czemu możemy zobaczyć, z czym się zmagali, jakie towarzyszyły im emocje, jak zorganizowane były nielegalne przeprawy we współpracy z przemytnikami. Po projekcji odbędzie się spotkanie z Martą Górczyńską, ekspertką Programu Pomocy Prawnej dla Uchodźców i Migrantów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Widzowie będą też mieli okazję obejrzeć dokument Benthe Forrer „Gorzka czekolada” (19:30, Kino Antropos), opowiadający o próbie wprowadzenia na rynek czekolady „wolnej od niewolnictwa”. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką, a publiczność będzie mogła spróbować czekolady fair trade. Również film Forrer prezentowany jest w ramach sekcji „Chcę zobaczyć”.

O 17:45 pokażemy w Kinie Antropos film Pawła Ziemilskiego „Miejscy kowboje”. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem. W swoim dokumencie Ziemilski pokazuje nieco inną wizję życia w Irlandii niż to, które sobie zazwyczaj wyobrażamy, myśląc o „zielonej wyspie”: śledzi codzienność kilkunastoletnich chłopców na robotniczych przedmieściach dotkniętych kryzysem ekonomicznym.

Film „Licząc dni” Paula Szynola, uczestnika projektu FUTURE DOCS 2015, zostanie pokazany o 20:15 w Kinie Lab. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem. Dokument Szynola poświęcony jest problemowi bezpłodności kobiet w Afryce Wschodniej i społecznemu ostracyzmowi, z jakim muszą się one mierzyć.