Wtorek na WATCH DOCS

13-12-2016

13 grudnia zapraszamy na 19:10 do Kina Muranów na towarzyszącą 16. MFF WATCH DOCS dyskusję panelową „DZIENNIKARZE W ZAGROŻENIU", współorganizowaną przez Community of Democracies' Permanent Secretariat, Ambasadę Szwecji w Polsce i Helsińską Fundację Praw Człowieka.

W debacie, prowadzonej przez Dominikę Bychawską-Siniarską (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), wezmą udział: Inga Eriksson Fogh (Ambasador Szwecji w Warszawie), Maria Leissner (Sekretarz Generalna Community of Democracies), Dunja Mijatović (Przedstawiciel OBWE ds. Wolności Mediów), Maciej Czaplicki (były dyrektor programowy Wiadomości TVP), Liduine Zumpolle (Manos por la Paz Internacional) oraz Rolf Ring (Wicedyrektor Instytutu Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego im. Raoula Wallenberga w Lund).
 
Debatę poprzedzi o 18:15 projekcja filmu BEZ CENZURY (reż. Stephanie Catalina Martinez) poświęconego niezależnemu, liberalnemu dziennikowi "El Espectador" w czasach przemocy paramilitares i FARC, terroru kartelu Escobara w latach 80., korupcji w armii w latach 90. oraz opresyjnej władzy pierwszej dekady naszego wieku.

Pokażemy też dwa filmy z retrospektywy Nimy Sarvestaniego: „Sprzedaną” (16:30, Kino Muranów) i „Więzienne siostry” (20:00, Kino Lab). Po tym drugim seansie – kontynuacji głośnego, wyróżnionego Emmy, Prix Europa i Nagrodą WATCH DOCS dokumentu „Za kratami nie nosimy burek” – odbędzie się spotkanie z reżyserem, gościem festiwalu i laureatem tegorocznej nagrody im. Marka Nowickiego.

Ponadto, odbędą się pokazy trzech filmów, biorących udział w konkursie 16. MFF Watch Docs: „Tempestad” w reżyserii Tatiany Huezo (17:00 Kino Muranów), „Wielki Mur” Tadhga O'Sullivana (20:30 Kino Muranów) i „Zrób sobie kraj” Antony’ego Buttsa (19:30, Kino Antropos). Po ostatnim z tych filmów odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Widzowie będą też mieli okazję obejrzeć dokument Benthe Forrer „Gorzka czekolada” (20:00, CSW Laboratorium”, opowiadający o próbie wprowadzenia na rynek czekolady „wolnej od niewolnictwa”. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką, a publiczność będzie mogła spróbować czekolady fair trade.

W Kinie Antropos odbędzie się o 17:30 projekcja filmu „Nie stawiać oporu”, a po niej zaprosimy widzów na spotkanie z inspektorem Krzysztofem Łaszkiewiczem – pełnomocnikiem Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka. Dokument Craiga Atkinsona poświęcony jest wydarzeniom, do których doszło w Ferguson w stanie Missouri, konfliktom na tle rasowym w USA i militaryzacji policji amerykańskiej.

W CSW Laboratorium pokażemy o 18:00 film „Maminsynek” (reż. Nawang N. Anja-Tsang), po którym odbędzie się spotkanie z Adamem Koziełem, ekspertem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Dokument opowiada historię szesnastoletniego Ceringa Dordże, który podpalił się w lutym 2016 roku w tybetańskiej osadzie w północnych Indiach w proteście przeciwko chińskim rządom.