Zwycięzca 16. MFF WATCH DOCS

15-12-2016

Znamy już zwycięzcę 16. MFF WATCH DOCS! Oto werdykt jury tegorocznego festiwalu w składzie Brigid O’Shea, Oksana Sarkisova, Nima Sarvestani, Dirk van der Straaten, Liduine Zumpolle.

„Obejrzeliśmy mocny wybór wybitnych, ważnych filmów. Od chińskich obrońców praw człowieka po dezerterów z Armii Bożego Oporu – ostatnie kilka dni było jak podróż dookoła świata i jego problemów. Ale wygrać mógł oczywiście tylko jeden film. Wybraliśmy dokument, który pokazał nam bohaterów z bliska i wszystkich nas bardzo poruszył. Zwycięski film przybliża problem, który – choć bardzo powszechny w czasie wojny – często pozostaje niezauważony. To bardzo osobista historia, która domaga się uwagi świata – i jego działania. Zwycięzcą jest… A157”.

Nagrodę WATCH DOCS w konkursie filmów pełnometrażowych otrzymał film „A 157” w reżyserii Behrouza Nooranipoura, przejmujący obraz kurdyjskiego filmowca odsłania przed nami bezmiar cierpienia jazydów pod rządami ISIS. A 157 to numer namiotu w jednym z obozów dla uchodźców na granicy iracko-tureckiej. Mieszkają w nim trzy bohaterki dokumentu: 13-letnia Hailin, jej 15-letnia siostra Roken i ich przyjaciółka, 11-letnia Soolaf. Dziewczynki przeżyły niewyobrażalny koszmar: najpierw musiały patrzeć na śmierć rodziców z rąk dżihadystów, potem przez wiele miesięcy były wykorzystywane przez nich jako seksualne niewolnice. Teraz wszystkie trzy są w ciąży. Gehenna, która stała się ich udziałem, nigdy już nie pozwoli im normalnie żyć.

 

 A 157, reż. Behrouz Nooranipour