Projekt „Docs for Change”

15-09-2017

W ramach projektu „Docs for Change” wspartego ze środków Nordic Council of Ministers po raz trzeci WATCH DOCS odbędzie się na Białorusi – już nie tylko w Mińsku (15-18 grudnia 2017), ale również w Grodnie, Witebsku, Brześciu i Stołpcach!

W programie festiwalu znajdą się dokumenty prezentowane na 16. i nadchodzącym 17. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie (Warszawa, 7-14 grudnia 2017) oraz na Bergen IFF 2017. Głównym organizatorem festiwalu na Białorusi jest stowarzyszenie Zvyano.

W ramach projektu będziemy również kontynuować współpracę programową z Bergen International Film Festival i wileńskim Inconvenient Films International Human Rights Documentary Festival. Wybrane poświęcone prawom człowieka dokumenty z programu największego norweskiego festiwalu filmowego zostaną zaprezentowane w specjalnych sekcjach w Wilnie, Warszawie i Mińsku.

„Docs for Change” to także druga edycja projektu FUTURE DOCS (2017/2018) dla dokumentalistów i obrońców praw człowieka. FUTURE DOCS narodził się z przeświadczenia, że obie te grupy zbyt rzadko mają okazję, by pracować wspólnie. Celem FUTURE DOCS jest tworzenie warunków sprzyjających powstawaniu wysokiej klasy dokumentów kinowych z potencjałem realnego wpływu na rzeczywistość społeczną.

Głównymi wydarzeniami FUTURE DOCS 2017-2018 będą: warsztat przygotowawczy dla obrońców praw człowieka podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka „Inconvenient Films” (Wilno, 14-15 października) oraz wspólny warsztat dla filmowców i obrońców praw człowieka podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie (Warszawa, 8-10 grudnia). Najbardziej obiecujący projekt filmu powstały w wyniku warsztatów otrzyma nagrodę FUTURE DOCS w wysokości 5000 USD na dalszy rozwój.

Więcej informacji o FUTURE DOCS można znaleźć na oficjalnej stronie projektu.

 

Partnerzy:

Norwegia: Bergen International Film Festival, Norwegian Helsinki Committee

Litwa: Lithuanian Centre for Human Rights / Inconvenient Films International Human Rights Documentary Festival

Białoruś: Stowarzyszenie Zvyano